Zamislite sljedeće: nakon dugog procesa prijave, dobili ste poziv na razgovor za posao iz vaših snova. Osjećate nevjerojatno uzbuđenje, ali i nervozu. Kako se najbolje pripremiti? Kako ostaviti sjajan prvi dojam i istaknuti se među ostalim kandidatima? Bilo da ste tek zakoračili u svijet posla ili imate godine iskustva iza sebe, razgovor za posao može biti izazovan. Srećom, postoje strategije koje vam mogu pomoći da zablistate.
Razgovor za posao je trenutak u procesu zapošljavanja kada se vaš životopis pretvara u stvarnu osobu pred očima poslodavca. U ovom članku, podijelit ćemo s vama praktične savjete i trikove kako biste se što bolje pripremili, izbjegli uobičajene pogreške i ostavili dobar dojam.
Priprema prije razgovora
- Istražite organizaciju i poziciju na koju se prijavljujete: Upoznajte se s misijama i ciljevima organizacije te dužnostima, odgovornostima i zahtjevima za radno mjesto. Vodite detaljne bilješke i pronađite načine kako povezati bitne informacije s vlastitim iskustvom ili vrijednostima.
- Nemojte pretpostaviti da osoba koja vodi razgovor zna sve o vama: Osoba s kojom ćete obavljati razgovor vjerojatno vodi razgovor sa puno kandidata. Pregledajte svoju prijavu i životopis te budite spremni podržati prošla postignuća konkretnim informacijama usmjerenima prema zahtjevima radnog mjesta.
- Vježbajte provođenje razgovora: Odvojite vrijeme za istraživanje i pregled tipičnih pitanja na razgovorima za posao kako biste si olakšali oblikovanje odgovora. Osobe koje vode razgovor često pitaju zašto ste zainteresirani za tu određenu poziciju, koje su vaše najveće snage ili nedostatci te kako se nosite s pritiskom na poslu. Kada odgovarate na ta pitanja, bitno je opisati vaše vrline i mane kroz specifične primjere ponašanja, a zatim naglasiti što trenutno radite da poboljšate nedostatke. Primjerice, ako previše vremena trošite na organizaciju detalja projekata, možete reći kako ste implementirali tehniku ‘time boxing’, gdje unaprijed određujete koliko vremena ćete posvetiti planiranju, a zatim na akciju.
- Pripremite efektivna pitanja: Razgovori za posao su dvosmjerna ulica. Poslodavci očekuju da postavljate pitanja, odnosno žele znati da ozbiljno razmišljate o tome kako bi bilo raditi kod njih. Primjerice, možete pitati kako izgleda tipičan dan u toj poziciji, koje su neke prepreke na koje možete naići ili koje su karakteristike osobe koja je uspješna u toj ulozi.
Za vrijeme razgovora
- Dođite dovoljno rano: Planirajte doći na lokaciju (ili na online poziv) barem 10-15 minuta prije početka razgovora. Isplanirajte rutu putovanja ranije te definitivno imajte rezervni plan ako nešto pođe po krivu.
- Pažljivo slušajte svako pitanje: Potrudite se odgovoriti na svaki dio pitanja koje osoba koja provodi razgovor postavi. Odgovarajte na pitanja što izravnije. Obavezno zamolite razgovornika da ponovi pitanje ako su vam potrebna dodatna pojašnjenja.
- STAR metoda: Kada vas pitaju o situacijama u prošlosti kada ste koristili određenu vještinu i odgovorite pričom koristeći STAR metodu—situacija, zadatak (task), akcija i rezultat. Primjerice, možete reći: “kada je u mom timu došlo do konflikta oko podjele zadataka (Situacija), kao vođa tima preuzeo sam odgovornost za rješavanje neslaganja (Zadatak/Task) tako što sam organizirao sastanak za pronalazak kompromisa (Akcija), čime smo osigurali uspješno dovršavanje projekta na vrijeme (Rezultat).”
- Govor tijela, razgovjetnost i poštovanje: Budite svjesni svog govora tijela i tona glasa. Pokazivanje pozitivnosti osmijehom i vedrim stavom može održati razgovor ugodnim i konstruktivnim. Ostanite angažirani dajući punu pažnju sugovorniku.
Nakon razgovora
- Srdačna zahvala: Nakon završetka, potvrdite svoj interes za poziciju i zahvalite osobi koja je vodila razgovor (ili osobama) na prilici za razgovor.
- Pitajte o idućim koracima: Prikladno je pitati osobu koja je provodila razgovor za posao što očekivati nakon završetka razgovora. Vjerojatno će to biti e-mail za nastavak s rezultatima vašeg razgovora, zajedno s dodatnim zahtjevima poput zadatka, liste referenci ili dodatnog razgovora. Potrudite se pružiti dodatne informacije u što kraćem roku.
- Budite strpljivi: Zapamtite da proces zapošljavanja traje neko vrijeme. Možete se obratiti osobi za kontakt ukoliko niste dobili povratne informacije u predviđenom roku.
Uspješan razgovor za posao može biti ključan korak prema ostvarenju vaše karijerne vizije. Od temeljite pripreme do uvjerljivog nastupa tijekom razgovora, važno je pokazati svoje najbolje strane i istaknuti se među ostalim kandidatima. Zapamtite, razgovori su prilika da svoj životopis oživite pred poslodavcem, pri čemu je ključno pokazati iskrenost, pozitivan stav, zainteresiranost i sposobnost prilagodbe. Sve u svemu, strpljenje i predanost mogu biti ključni u postizanju uspješnog završetka procesa zapošljavanja.
Ukoliko želite više naučiti o upravljanju stresom ili komunikacijskim vještinama, možete se prijaviti na program za odrasle MT Uplift ili se javiti na info@mentalnitrening.hr.
Hana Kotzmuth, univ.bacc.psych.