Sebičnost je često tabu tema. Kada je netko sebičan, smatramo ga bezobraznom i pomalo egoističnom osobom. Neke od glavnih karakteristika sebičnosti su stavljanje vlastitih potreba na prvo mjesto, manjak empatije i čvrsto postavljanje granica. No, zar nisu upravo ovo neke od karakteristika koje bi nam, ponekad, dobro došle?
Sebičnost kao osobina svrstava se u kategoriju mane. Iako ne želimo biti etiketirani kao sebični, postoji ona zdrava doza sebičnosti koju bi itekako trebali željeti. Dok je nezdrava sebičnost vezana uz iskorištavanje drugih radi vlastite koristi, zdrava sebičnost ima važnu ulogu u granicama koje postavljamo, samopoštovanju i osjećaju vlastite vrijednosti.
Što znači biti sebičan na pravi način?
Zdrava sebičnost podrazumijeva postavljanje jasnih granica i brigu o vlastitim potrebama, bez namjere da drugima nanesemo štetu. Istraživanja su pokazala kako je zdrava sebičnost pozitivan prediktor visoke razine samopoštovanja i životnog zadovoljstva općenito. Iako se na prvu čini paradoksalno, osobe s visokim razinama zdrave sebičnosti zapravo su bile sklonije pomaganju drugima. Dakle, kako razviti ovu zdravu sebičnost? Postoji nekoliko smjernica na koje možemo obratiti pažnju.
1. Postavljanje granica. Prvi korak prema zdravoj sebičnosti i postavljanju jasnih granica jednostavno započinje riječju ne. Često, zbog želje da udovoljimo drugima, zanemarujemo vlastite potrebe, uvjereni da ćemo nekako izgurati. Iako u trenutku može biti lakše popustiti, dugoročno zanemarivanje svojih granica vodi do iscrpljenosti i nezadovoljstva. Kada postavite jasne granice, pokazujete da cijenite sebe i svoje vrijeme. Upravo na taj način gradimo zdrave temelje za odnose s drugima jer u njih ulazimo ravnopravno, zadovoljavajući vlastite potrebe.
2. Brinemo se o sebi. Zdrava sebičnost ne isključuje pomaganje drugima. No, iako im dajemo do znanja da mogu računati na nas, trebamo znati kada napuniti svoje baterije. Važno je slušati svoje potrebe, prepoznati kada su nam potrebni trenuci odmora i opuštanja, čak i ako drugi od toga nemaju nikakvu korist. Dajte sebi dozvolu za opuštanje jer upravo na ovaj način ćete se osjećati zadovoljnima.
3. Dopustite sebi uživanje u aktivnostima koje možda nemaju smisla drugima. Nije potrebno uvijek opravdavati svoje interese ili hobije pred drugima – ako vam nešto donosi radost i opuštanje, to je samo po sebi dovoljno. Bez obzira na to radi li se o kratkoj šetnji, čitanju knjige, seriji ili jednostavnom odmoru, važno je prepoznati da ne moramo uvijek biti produktivni ili ispunjavati tuđa očekivanja. Te male, naizgled besmislene aktivnosti često su upravo ono što nam vraća energiju i balans u svakodnevnom životu.
Sebičnost, doživljavana kao mana, zapravo ima veliku ulogu u našem mentalnom zdravlju. Zdrava sebičnost podrazumijeva postavljanje granica, brigu o sebi i prepoznavanje vlastitih potreba. Kada si damo dozvolu biti zdravo sebični, postajemo autentični u baš svim životnim ulogama. A kada smo autentični, onda smo i ispunjeni. Dakle, dopustite si biti malo sebični. Možda vam baš to treba! 🙂
Za više savjeta javite nam se info@mentalnitrening.hr.
Lea Dogan, mag.psych.