fbpx
0
Proizvodi : 0
Ukupno : 0.00 
Pogledaj košaricuNaplata
0
Proizvodi : 0
Ukupno : 0.00 
Pogledaj košaricuNaplata

Unutarnji samogovor – saveznik ili neprijatelj?

Koliko ste puta dobili savjete poput ma samo misli pozitivno ili nemoj misliti o tome kada ste se suočavali s izazovnim trenucima i navirale su negativne misli? Čak ste ih pokušali poslušati jer imaju smisla, zvuče kao logično rješenje. Međutim, nisu pomogli. Krenuli ste misliti pozitivno i brzo se razočarali jer negativne misli nisu magično nestale kako ste očekivali ili ste pak imali osjećaj kao da sami sebi lažete. Potom ste pokušali jednostavno ne misliti i ubrzo ste shvatili da što se više trudite izbjeći neku misao, ona postaje sve prisutnija. Imamo li onda opcija? Jesmo li bespomoćni kada krene vrtlog misli u kojem odjednom postanemo svoj najveći neprijatelj? 

Samogovor je naš unutarnji glas. Pojavljuje se svakodnevno, a čini ga kombinacija svjesnih misli i nesvjesnih uvjerenja. Ovaj unutranji monolog može biti neutralan, pozitivan i negativan, a njegova priroda ima značajan utjecaj na naše emocionalno stanje i ponašanje. Pozitivan samogovor ima tu moć da nas ohrabri i pomogne da se suočavamo s izazovima. S druge strane, negativan nas samogovor može značajno sputavati, umanjujući naše samopouzdanje. Nije teško zaključiti da sposobnost svjesnog upravljanja vlastitim mislima zato često čini razliku između uspjeha i neuspjeha, kao i između doživljavanja ugodnih i neugodnih emocija. 

Većina naših misli nije osviještena i čak ih je 80% negativno. Ova sklonost usmjeravanju pažnje na negativne informacije i razmišljanju o njima duboko je ukorijenjena u našoj evolucijskoj prošlosti. U ranim fazama ljudske povijesti, fokusiranje na potencijalne prijetnje i život u stalnoj pripravnosti bili su ključni za preživljavanje. Iako smo značajno napredovali, naš  je mozak ostao je podešen tako da intenzivnije pamti negativna iskustva i drži nas na oprezu podsjećajući nas na sve što može poći po zlu. Dakle, takav je, negativan, unutarnji monolog prirodan pa on ne ukazuje na dublji problem s nama samima. Štoviše, uz adekvatnu vježbu, možemo naučiti kvalitetnije upravljati svojim mislima i učiniti naše misli saveznicima, a ne neprijateljima.

Rješenje za savladavanje negativnih misli, kao što je ranije spomenuto, ne leži samo u pokušaju ignoriranja tih misli ili u forsiranju isključivo pozitivnog razmišljanja. Naime, mnogim ljudima i ne odgovara ekstremno pozitivan pogled na život, osobito ako dolazi nakon dugotrajnog negativnog pogleda na svijet. Ta bi nagla promjena mogla prouzrokovati veliku dozu frustracije. Umjesto naglih promjena, učinkovitiji pristup je postupno usmjeravanje prema uravnoteženom razmišljanju. Ključ je u razvijanju i vježbanju pozitivnog samogovora, koji će s vremenom postati prirodniji i učinkovitiji u borbi s negativnosti.

Vježbanje pozitivnog samogovora podrazumijeva korištenje riječi ili rečenica koje si govorimo u trenucima kada nas preplavljuju negativne misli. Pozitivan samogovor može biti uistinu pozitivan i motivirajuć, a podrazumijeva korištenje fraza poput možeš ti to ili sve će biti dobro. A za one kojima takav pristup ne odgovara, postoji opcija korištenja neutralnog samogovora, gdje sebi dajemo jasne upute poput usmjeri se na disanje ili idi zadatak po zadatak. Ključ je u tome da prepoznamo situacije u kojima nam je potrebna bolja kontrola samogovora, zatim definiramo njegov odgovarajući oblik za te specifične situacije i potom ga dosljedno koristimo. Primjerice, ako želite izbjeći zabrinutost prije važnog događaja, razmislite o suprotnom stanju, poput samopouzdanja. Iz toga možete razviti odgovarajući samogovor, bilo motivacijski ili u obliku konkretnih uputa. Nakon toga, bitno je taj samogovor redovito primjenjivati u tim specifičnim situacijama kako bi postao učinkovit alat. 

Mišljenje je, na mnogo načina, navika koju oblikujemo kroz ponavljanje. Kao i svaka navika, zahtijeva svjestan trud i dosljednost kako bismo je promijenili. Iako naš mozak naginje negativnim mislima, to ne znači da smo bespomoćni pred njima. Upravo suprotno. Možemo naučiti prepoznati trenutke u kojima naš unutarnji glas postaje neprijatelj i svjesno ga preusmjeriti prema pozitivnijem ili neutralnom tonu. Ovaj proces često zahtijeva suprotstavljanje automatizmu, ali s vremenom i vježbom, samogovor može postati naš saveznik.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je DSC_2226_re2-1.jpg

Dajana Čopec, mag.psych. 

Povezane objave