fbpx
0
Proizvodi : 0
Ukupno : 0.00 
Pogledaj košaricuNaplata
0
Proizvodi : 0
Ukupno : 0.00 
Pogledaj košaricuNaplata

Kako biti bolja podrška sportašima?

Podrška je jedan od temelja za cjelokupni razvoj i uspjeh sportaša. Neovisno o tome radi li se o djeci početnicima ili profesionalnim sportašima, podrška im omogućuje da se suoče s izazovima, prevladaju prepreke, dosegnu svoj puni potencijal i u konačnici uživaju u svom sportskom putu. Ne pomaže im samo da postanu bolji sportaši, već i jači i otporniji pojedinci. Podršku dobivaju iz mnogih izvora, međutim ona koja je često ključa jest podrška trenera.

Theodore Roosevelt je jednom rekao nije im važno koliko znaš, sve dok ne vide koliko ti je stalo. Ovu izjavu možemo lako povezati s važnosti iskazivanja podrške od strane trenera. Naime, odnos trener-sportaš je jedan od najvažnijih odnosa u sportu. Treneri su osobe s kojima sportaši provode najviše vremena. Sportaši uče od njih i oslanjaju se na njihovo znanje i iskustvo. Ipak, za uspješan odnos, ali i dobrobit sportaša je važno više od samog prijenosa znanja. Treneri svojim povratnim informacijama trebaju i pružati podršku sportašima. 

Pravilno pružanje podrške nije uvijek lako. Već smo pisali da i sam kontekst pohvala može imati veliki učinak na djecu u sportu jer nije važno samo hvaliti, važno je i što hvalimo. No, čak i kada razumijemo važnost podrške i konteksta, primjena u praksi može biti izazovna. Srećom, postoje smjernice i strategije koje trenerima mogu pomoći da dosljedno i učinkovito pružaju podršku. Zadovoljavanje idućih pet smjernica može pomoći da svaka povratna informacija zaista ostavi trag.  

Davanje jasnih uputa. Umjesto općenitih komentara, specifični savjeti poput “drži se uspravno” ili “drži kukove visoko” mogu pomoći sportašima da poboljšaju svoju tehniku i lakše izdrže kada postane teško. Takve detaljne smjernice pružaju jasnu sliku o tome što sportaš treba napraviti kako bi postigao bolje rezultate.

Naglašavanje truda. Kod pružanja podrške, važno je usmjeriti se na trud sportaša, a ne na same ishode. Na ovaj se način vrednuje i bodri nešto što je uistinu pod njihovom kontrolom jer sami ishodi nisu. 

Personaliziranje. Povratne informacije treba pokušati učiniti osobnima primjerice koristeći imena sportaša i održavajući kontakt očima. Ovakav pristup čini podršku osobnijom i povećava osjećaj povezanosti između trenera i sportaša.

Autentičnost. Iskrenost u komunikaciji je ključna. Sportaši će osjetiti kada su komentari trenera autentični i iskreni. Izjave poput odlično si odradio trening danas, tvoj napredak je očit mogu imati snažan motivacijski učinak jer sportaši osjećaju da se njihovi napori uistinu prepoznaju. Autentične pohvale tako mogu značajno povećati njihovu motivaciju i samopouzdanje.

Izgradnja samopouzdanja. Izražavanje povjerenja u sposobnosti sportaša je jedan od najboljih načina za jačanje njihovog samopouzdanja. Neverbalne povratne informacije poput pljeskanja, kao i verbalne pohvale, mogu pružiti sportašima osjećaj sigurnosti i podrške. Kada sportaši osjete da trener vjeruje u njih, to im može dati dodatni poticaj za postizanje boljih rezultata.

Koristeći ove smjernice, treneri mogu osigurati da njihova podrška bude dosljedna, motivirajuća i prilagođena potrebama svakog sportaša. Tako treneri mogu ne samo poboljšati sportske rezultate već i pozitivno utjecati na osobni razvoj svojih sportaša.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je DSC_2226_re2-1.jpg

Dajana Čopec, mag.psych. 

Povezane objave