fbpx
0
Proizvodi : 0
Ukupno : 0.00 
Pogledaj košaricuNaplata
0
Proizvodi : 0
Ukupno : 0.00 
Pogledaj košaricuNaplata

7 vrsta kvalitetnog odmora

Ukoliko želimo osigurati sebi normalno, svakodnevno funkcioniranje te visoku učinkovitost u obavljanju zadataka, odmor jednostavno ne smijemo prekrižiti sa svoje liste. Iako nam se na prvu čini gotovo nemogućim planirati odmor, on nam je nužan za naše tjelesno i mentalno zdravlje. Ne možemo biti učinkoviti dugoročno ako s vremena na vrijeme ne napunimo svoje baterije. Naši mobiteli danas nas educiraju o tome kako sačuvati zdravlje baterije no pitanje za vas je, kako sačuvati zdravlje jedne i najvažnije baterije koju imate – sebe samih?

Kada nas stisnu rokovi i obaveze, odmor je definitivno prva stvar koju brišemo sa svoje liste. I upravo u ovom koraku učinili smo veliku pogrešku. Riječ odmor automatski vežemo uz odlazak na drugu destinaciju, brisanje svih drugih obaveza ili jednostavno radnju koja zahtjeva jako puno vremena kojeg, naravno, nemamo. No riječ je o zabludi, jer da bi svoju bateriju održali na životu dovoljno je naučimo na koje sve načine zaista možemo kvalitetno odmoriti.

Stres je postao glavni (ne)prijatelj današnjice, a jedna od glavnih prednosti uvrštavanja odmora u svoj raspored svakako je prevencija od burnouta (mentalno izgaranje). Burnout je stanje mentalne i tjelesne iscrpljenosti koje nastaje kao posljedica dugoročne izloženosti stresu. Kao posljedica burnouta javlja se jak osjećaj nezadovoljstva, iscrpljenost te smanjena učinkovitost čak i oko onih zadataka koje smo ranije rješavali vrlo jednostavno. Sve navedeno svakako nije nešto što želimo iskusiti, stoga je bitno raditi na prevenciji istog.

Da bi odmor bio kvalitetan, nije nužan odlazak na drugu destinaciju. U nastavku je opisano 7 vrsta odmora koje vam mogu pomoći u obnovi vlastitih baterija.

1. Društveni odmor

Za neke ljude kažemo da nas jednostavno pune energijom. Društvena smo bića, stoga je vrijeme provedeno s onima koje volimo nekad upravo ono što trebamo. Zbog svakodnevne užurbanosti druženje s voljenima nerijetko stavimo u drugi plan ili ga jednostavno uopće ne planiramo. No svega nekoliko minuta kvalitetnog vremena s voljenima nas može ispuniti energijom, stoga planirajte kvalitetna, mala druženja. Iako je druženje uživo nezamjenjivo, nemojte podcijeniti ni učinak kvalitetnog telefonskog poziva. Pronađite način koji možete uklopiti u svoj raspored.

2. Senzorni (osjetilni) odmor

Je li vam poznat onaj osjećaj mira i tišine kada napokon ugasimo kuhinjsku napu koja je dugo radila? Moram priznati da je meni ovaj osjećaj nezamjenjiv! E pa upravo takvu dozu mira možemo postići ako umirimo podražaje s bilo kojeg drugog osjetila. Naša osjetila u svakom trenutku primaju i obrađuju jako puno informacija. Živimo u svijetu koji je prepun podražaja – prometna buka, svjetlosne reklame na svakom koraku i sl. Senzorni odmor značio bi smanjenje svih ovih podražaja na minimum. Ovu vrstu odmora možete zadovoljiti vrlo jednostavno – odlaskom u prirodu ili jednostavno gašenjem tehnologije koja nas neprestano stimulira.

3. Kreativni odmor

Dopustite sebi divljenje u bilo kojem pogledu! Neki će se diviti umjetnosti, drugi prirodi, a treći odličnoj novoj pjesmi. No sam pojam divljenja kao takav označava određenu dozu kreativnosti i otvorenog uma koji nam je potreban za ovaj tip odmora.

4. Duhovni odmor

Duhovni odmor postižemo kroz otkrivanje svrhe i smisla u onome što radimo. Svi mi imamo potrebu osjećati se kao da smo dio neke veće zajednice koja ima smisleni cilj, a u nama potiče osjećaj vlastite vrijednosti. Neki od načina kako možemo zadovoljiti ovu vrstu odmora svakako su religijske zajednice, volonterske udruge, ali i prakticiranje meditacije. Duhovni odmor nam može osigurati osjećaj mira i zahvalnosti.

5. Emocionalni odmor

Ovaj oblik odmora uključuje dopuštanje sebi da osjetimo i izrazimo svoje emocije bez potiskivanja ili osjećaja krivnje. Također podrazumijeva zadovoljavanje vlastitih emocionalnih potreba, što može uključivati provođenje vremena s voljenima, traženje podrške ili jednostavno vrijeme za sebe. Jedan od načina kako zadovoljiti emocionalnu stranu je i komuniciranje vlastitih potreba drugima, što nam pomaže u izgradnji zdravijih i ispunjenijih odnosa. Dopuštanje sebi da shvatimo što nam je stvarno potrebno pomaže u vlastitom zadovoljstvu, ali i olakšava nošenje sa svakodnevnim izazovima.

6. Fizički odmor

Fizički odmor dijeli se na dva tipa – aktivni ili pasivni. Pasivni fizički odmor uključuje aktivnosti poput kvalitetnog sna, meditacije ili jednostavno opuštanja na kauču. Ove aktivnosti pomažu tijelu da se regenerira. S druge strane, aktivni fizički odmor podrazumijeva aktivnosti koje uključuju kretnju. To može biti laganja šetnja u prirodi, vožnja bicikla ili čak penjanje na planine. Bez obzira na to koju vrstu fizičkog odmora odaberete, važno je osluškivati svoje tijelo i osigurati mu vrijeme za oporavak kako bi bilo spremno za nove izazove.

7. Mentalni odmor

Kada navečer ne možete zaspati jer vam se puno misli i informacija vrti po glavi, to je znak da vam nedostaje mentalnog odmora. Naš mozak neprestano obrađuje informacije, stoga je uzimanje pauze od tog procesa ključno za mentalni odmor. Srećom, ne moramo drastično mijenjati životne okolnosti ili uzimati duge odmore da bismo zadovoljili ovu potrebu. Jedna od korisnih aktivnosti je planiranje kratkih pauza tijekom dana. Osim toga, prakticiranje mindfulness tehnika nam može pomoći da se usredotočimo na trenutak i oslobodimo um od preopterećenosti.

Planiranje vremena za odmor nije luksuz, već uvjet za održavanje svih oblika zdravlja. Odmor je neizostavan dio našeg svakodnevnog života. Bez obzira na užurbanost i nepredvidivost svijeta u kojem živimo, neke stvari ipak možemo imati pod kontrolom. Izdvojite nekoliko minuta i razmislite kako i koju vrstu odmora možete uvrstiti u svoj raspored već danas.

Za više savjeta javite nam se info@mentalnitrening.hr.

Ova slika ima prazan alt atribut ; naziv datoteke je Lea-Dogan-edited.jpg

Lea Dogan, mag.psych.

Povezane objave